मिशन अक्सिजन टीम

0
1196

भक्तपुर । कोभिडले हामीलाई कडा चोट पुर्‍याएको छ, आईसीयू बेड, अक्सिजन आपूर्तिका अभाव र अस्पतालका कोभिडहरूमा अक्सिजनबाट वञ्चित अन्य थुप्रै व्यक्तिहरू दैनिक रुपमा मर्दैछन् ।

धेरै संगठन, गठबन्धन, सरकारी एजेन्सीहरू, समूहहरू सही उपकरण र टेक्नोलोजी ल्याइरहेका छन् , व्यक्तिको जीवब बचाउन। यो रिपोर्ट गरिएको छ कि अक्सिजन प्लान्ट, कन्सेन्टरेटर, भेन्टिलेटर र अन्य उपकरणहरू नेपाल आउँदैछन् तर बिक्री समर्थन बिना । यसबाहेक, प्राविधिकहरूको अभावले ती जीवनरक्षा उपकरणहरूको प्रयोग रोकिरहेको छ।

डा. शिशिरका अनुसार, इन्नोटाकको समयमा वीर अस्पतालले साझेदारी गरे, “तेस्रो छालको तयारीका लागि अस्पताल प्रशासनले टेक्नोलोजीहरूको साथ अद्यावधिक गर्न सक्षम हुनुपर्दछ र बायोमेडिकल उपकरण र टेक्नोलोजीहरूको लागि आवश्यक पर्दा ती प्रयोग गर्न सक्षम हुनुपर्दछ। नेपालमा अक्सिजनको अभाव थियो, संकट उत्पादन तंग थियो तर मुख्य समस्या वास्तविक समयमा अक्सिजन म्यापि र व्यवस्थापनमा पर्दछ। साथै डाक्टरहरूसँग, मेशिनहरूले जीवन बचाइरहेका छन् र मानव शरीर जस्तै उनीहरूलाई पनि हेरचाह र मर्मतको आवश्यकता छ। यसैले बायोमेडिकल ईन्जिनियरहरू यस देशका लागि अनिवार्य छन् र ईन्जिनियरहरू र डाक्टरहरूले अब सहयोग गर्नु आवश्यक छ। तेस्रो लहरका लागि, अस्पतालहरूले माथि कदम चाल्नु पर्छ र डिजिटल पुश मार्फत यसमा अर्को स्तरको तयारीको लागि प्रशासनलाई कडाईका साथ धक्का दिनुपर्नेछ।

यी चुनौतीहरूको सामना गर्न नेपाल रोबोटिक्स एसोसिएसन अफ् आरएएन, बायोटेक्नोलोजी सोसाइटी अफ् नेपाल , बीएसएन र बायोमेडिकल इन्जिनियरि फाउन्डेशन नेपाल ,बीईएफएन एक मिशन अक्सिजन टिम्को रूपमा एमओटी नेपाल बायोमेडिकल एसोसिएशन ,एनबीएे को सहयोगी संस्थाको रूपमा काम गर्दैछ। जहाँ बायोमेडिकल पृष्ठभूमिका साथ ईन्जिनियरहरू भर्ती गर्दैछ वा बायोमेडिकल उपकरणहरूमा सम्पूर्ण नेपालभर अक्सीजन सुविधाहरू स्थापना, सञ्चालन, सञ्चालन र सञ्चालन गर्न काम गरिसकेका छ किनभने तीन संस्था मिलेर सदस्यहरू र अन्य इच्छुक स्वयंसेवकहरूलाई यस विद्यमान चुनौतीहरूको समाधान गर्न जुटाउने छ ।

मिशन अक्सिजन टीम ,एम ओ टी कुनै प्राविधिक मद्दतको लागि पुग्न टीम हो । पहिले नै कोभिड एलायन्स टिम्, नेपाल भेन्टिलेटर बैंक, एफएनसीसीआई कोभिड सहयोग समर्थन टीमसँगै काम गरिरहेका छ ।

सीसीएमसीका श्री अरुण न्यौपानेले साझा गरेका छन कि उनीहरू एकीकृत डिजिटल युद्ध प्रणालीमा काम गरिरहेका छन् जहाँ उनीहरु देशबाट सबै डाटालाई मोनिटर गर्ने छन् र यस महामारीको बिरूद्ध लड्न प्रभावकारी कारवाही गरिरहेका छन्। तिनीहरू पूरै नेपालमा बायोमेडिकल ईन्जिनियरहरू परिचालन गर्न अस्पतालको पूर्वाधारहरूको नक्शा बनाउन एमओटीसँग साझेदारी गर्न इच्छुक छन्।

टिम् यसको प्रारम्भिक चरणमा छ किनकि यी उपकरणहरूमा ती संस्थासंगको स्वयंसेवक र सदस्यहरूलाई प्रशिक्षण दिइरहेका छ । आशा गर्दछौं यस उपकरणमा आफैंलाई ज्ञानले सुसज्जित पार्नेछ र हेल्थकेयर प्रणालीलाई समर्थन गर्न सक्षम हुनेछ।

एम ओ टी किन ?

बायोमेडिकल टेक्निसियन, डिप्लोमा, जैविक टेक्नोलोजिस्टको स्वादको साथ ईन्जिनियरहरू र रोबोटिक्स ईन्जिनियरहरूको समूह मिलेर काम गर्दछ। बायोमेडिकल, रोबोटिक्स, इलेक्ट्रोनिक्स, इलेक्ट्रिकल र कम्प्युटर इञ्जिनियरि पृष्ठभूमिको साथ आईटी विद्यार्थीहरूको साथ कुल १९५ इन्जिनियरहरू छन् ।

एम ओ टी मुख्य एम ओ टी लीड

एम ओ टी मुख्य संचार, मंथन, छलफल, टिप्पणी र एम ओ टी व्यवस्थापन समिति सहित १९० एम ओ टी सदस्यहरू बीच सल्लाहको लागि मुख्यबोर्ड हो। एम ओ टी लीडले सबै प्रान्तीय नेतृत्वहरूलाई एक सफल कार्य योजना र डाटा संकलनको कार्यान्वयन र टिम् सदस्यहरूको परिचालनको लागि एकसाथ जोड्छ । एम ओ टी मोबिलाइजेशन कोओर्डिनेटरले एक परिचालन योजना तयार गर्नेछ र सफल व्यवस्थापनका लागि प्रान्तीय नेतृत्वको साथ सम्बन्ध राख्दछ। यसै गरी एम ओ टी प्राविधिक समन्वयकले सबै प्रशिक्षण, कार्यशालाहरू र प्रान्तीय नेतृत्वको माध्यमबाट एम ओ टी सदस्यहरूको क्षेत्र भ्रमणको प्रबन्ध गर्दछ। एम ओ टी कोअर्डिनेटरले एम ओ टी विशेषज्ञहरु, एम ओ टी परिचालन समन्वयक, एम ओ टी प्राविधिक समन्वयक र एम ओ टी व्यवस्थापन समितिसँग प्रभावकारी डाटा संकलन, वास्तविक समय अनुगमन र स्थापना, सञ्चालन, मर्मत सम्भार र मिसनको लागि सम्पर्क राख्दछ।

( बायोटेक्नोलोजी सोसाइटी अफ् नेपालका अध्यक्ष एवं एम ओ टीका बोड सदस्य नविन नारायण मुनकर्मी संगको कुराकानीको आधारमा )