अण्डा खाँदा कहिल्यै नगर्नुहोस् यस्तो गल्ती

0
901

अण्डामा प्रशस्त मात्रामा पौष्टिकतत्व पाइन्छ दैनिक एक अण्डा खाने सल्लाह दिइन्छ । प्रोटीन अण्डामा प्रशस्त पाइन्छ।अण्डामा भिटामिन बी १२, भिटामिन डी र एन्टी–अक्सिडेन्टहरु पाइन्छ जसले शरीरलाई स्वस्थ बनाउँछ र रो’गहरू लाग्नबाट बचाउँछ ।

तर, के तपाइँ जान्नुहुन्छ कि अण्डा धेरै खानु पनि शरीरको लागि हानिकारक हुन सक्छ। वास्तवमा, अण्डाको पहेंलो भागले शरीरमा कोलेस्ट्रोल बढाउँछ।

साथै, धेरै अण्डा खाएमा पेट समस्या हुन सक्छ। हामीले यहाँ एक दिनमा कति अण्डाहरू शरीरको लागि लाभदायक हुन्छ भन्ने चर्चा गरेका छौँ।एक दिनमा बढी अण्डा खाने गर्नाले तपाईंको शरीरमा कोलेस्ट्रोलको लेभल बढाउँछ, जुन स्वास्थ्यको लागि हानिकारक हो।

अण्डाको पहेंलो भागमा करिब २०० मिलीग्राम कोलेस्ट्रोल हुन्छ र तपाईंको शरीरलाई दिनमा ३०० मिलीग्राम कोलेस्ट्रोल चाहिन्छ। तर हालसालैका अनुसन्धानहरूले पत्ता लगाए कि राम्रो कोलेस्ट्रोलले शरीरमा नराम्रो कोलेस्ट्रोलमा कम प्रभाव पार्छ।

एक दिनमा कति अण्डाहरू खाने भन्ने कुराको पुष्टि हुन सकेको छैन। प्रत्येक व्यक्ति एक अर्का भन्दा फरक छन्। तसर्थ, यो एक व्यक्तिको शरीरमा निर्भर गर्दछ कि एक दिनमा खानको लागि कति अण्डाहरू लाभदायक छन्। अनुसन्धानका अनुसार स्वस्थ व्यक्तिले हप्तामा सात अण्डाहरू उपभोग गर्न सक्दछ। यदि तपाईसँग कुनै प्रकारको स्वास्थ्य समस्या छैन भने तपाईले एक दिनमा ३ ओटा अण्डाहरु खान सक्नुहुन्छ।

यो सत्य हो कि अण्डाहरू पौष्टिक तत्त्वले भरिएका हुन्छन् र शरीरका लागि लाभदायक छन्, तर यसको मतलब यो होइन कि तपाइँ अत्यधिक मात्रामा उपभोग गर्नुहुन्छ।

“अति सर्वत्र सर्वयेत्” अति भयो भने हरेक चिज खराब हुनसक्छ । त्यस्तै, धेरै अण्डा खानु स्वास्थ्यको लागि पनि हानिकारक छ। गर्मीमा अत्याधिक अण्डा खाँदा शरीरमा गर्मि बढ्नसक्छ ।

यसले कब्ज समस्या र पेटसँग सम्बन्धित अन्य समस्याहरू निम्त्याउन सक्छ। धेरै अण्डाहरू सेवन गरेको कारण साना बच्चाहरूलाई पखाला लाग्ने समस्या हुन सक्छ।

हालसम्म कुनै अध्ययन वा अनुसन्धानले व्यक्तिले दिनमा कति अण्डाहरू खानुपर्दछ भनेर स्पष्ट रूपमा बताउन सकेको छैन। यो सधैं भनिएको छ कि आवश्यकता अनुसार खाना खानु पर्छ। स्वस्थ चीजहरूको ठूलो मात्रामा उपभोग गर्नाले स्वास्थ्य पनि हानिकारक हुन सक्छ। यो कुरा सधैं मनमा राख्नुहोस्।