आज प्रणय दिवस

0
969

भक्तपुर । आज फेब्रुअरी १४ तारिख, भ्यालेन्टाइन डे अर्थात प्रणय दिवस । एक सातासम्म मनाइने भ्यालेन्टाइन डे को आज विशेष तथा अन्तिम दिन । भ्यालेन्टाइन डेमा कयौं प्रेमी जोडीहरुले विशेष डेट गर्ने, गिफ्ट साटासाट गर्ने र विशेष रुपमा समय बिताउने गर्ने गरेका छन् ।

खासगरी पश्चिमा मुलुकहरुमा मनाइने भ्यालेन्टाइन डेको प्रभाव पूर्वीय मुलुकहरुमा पनि बढ्दै गएको छ । भ्यालेन्टाइन डे यो पूरै सप्ताहको अन्तिम दिन हो । त्यसअघिका ७ दिन पनि उत्तिकै महत्वका मानिने गर्छन् ।

भ्यालेन्टाइन डेअघि, मानिसहरूले रोज डे, प्रपोज डे, चकलेट डे, टेडी डे, प्रमिश डे, हग डे र किस डे पनि मनाउने गरेका छन् । र यी प्रत्येक दिनको आफ्नै महत्व छ।

भ्यालेन्टाइन डे तेस्रो शताब्दीमा रोममा बस्ने क्याथोलिक पादरी सेन्ट भ्यालेन्टाइनको सम्मानमा मनाइन्छ । उसो त उच्च मध्य युगदेखि मात्रै उनलाई सम्झिने दिन फेब्रुअरी १४ लाई प्रेमको परम्परासँग दाँजेको बताइन्छ ।

सेन्ट भ्यालेन्टाइनलाई सम्झिने दिन पूर्वी अर्थोडक्समा जुलाई ६ मा मनाइन्छ । कतिपयले त सेन्ट भ्यालेन्टाइनलाई सम्झिने दिनलाई स्वार्थगतरुपमा अत्यधिक व्यापारीकरण गरिएको आरोपसमेत लगाउने गरेका छन् ।

जेहोस् यदि तपाई पनि भ्यालेनटाइन डे मनाउनु हुन्छ भने यस्ता छन् त्यसअघिका सात दिन ।

फेब्रुअरी ७ रोज डे (गुलाब दिवस)

रोज डेदेखि भ्यालेन्टाइन डे मनाउने तयारी शुरु हुन्छ । यो दिन मानिसहरूले एकअर्कालाई गुलाब दिएर आफ्नो प्रेम व्यक्त गर्छन् । गुलाबको रंगले पनि तिनीहरूको पछाडि भावनाहरू परिभाषित गर्दछ ।  यदि कसैले आफ्नो प्रियजनलाई रातो गुलाब उपहार दिन्छ भने यसले प्रेमको भावनालाई जनाउँछ भने पहेंलो गुलाब मित्रताको प्रतीक हो ।

फेब्रुअरी ८ प्रपोज डे

त्यसको भोलिपल्टलाई प्रपोज डेको रुपमा मनाइन्छ । नामले संकेत गरे जस्तै यस दिन मानिसहरूले आफ्नो पार्टनर वा कसैसँग आफ्नो भावना व्यक्त गर्छन् । धेरैले यो दिन आफ्नो पार्टनरलाई प्रश्न पनि गर्छन् ।

फेब्रुअरी ९ चकलेट डे

भ्यालेन्टाइन साताको तेस्रो दिन चकलेट डे हो । यस दिन मानिसहरूले आफ्नो जीवनका सबै तीतोपनहरू बिर्सेर मीठो र स्वादिष्ट चकलेटहरू आदानप्रदान गर्छन् । धेरैले आफ्ना साझेदार वा क्रसहरूलाई चकलेटको बक्स वा विभिन्न किसिमका मिठाई उपहार दिएर खुशी पार्छन् ।

फेब्रुअरी १० टेडी डे

चौथो दिनमा प्रेममा परेका मानिसहरूले आफ्ना पार्टनरहरूलाई एउटा लचिलो टेडी बियर उपहार दिन्छन् । यो दिन आफ्नो प्रेम व्यक्त गर्न र पार्टनरलाई खुशी बनाउनको लागि आफ्नो प्रियजनलाई एउटा आकर्षक खेलौना दिइन्छ । एउटा टेडी भालुले कसैको मुड परिवर्तन गर्न सक्छ र उनीहरुको अनुहारमा मुस्कान ल्याउन सक्छ।

फेब्रुअरी ११ प्रमिस डे

फेब्रुअरी ११ लाई जोडीहरूले वाचा अथवा प्रमिश डेका रुपमा मनाउँछन् । उनीहरूले आफ्नो सम्बन्ध बलियो बनाउन सँगै रहने वाचा गरेर यो दिन मनाउँछन् ।

भ्यालेन्टाइन हप्ताको यो पाँचौं दिन तपाईको सम्बन्धलाई अन्तिम बनाउनको लागि प्रतिबद्ध छ।

फेब्रुअरी १२ हग डे

भ्यालेन्टाइन हप्ताको छैटौं दिन हो हग डे अर्थात् अंगालो हाल्ने दिन । यस दिन मानिसहरूले आफ्ना प्रियजनहरूलाई अँगालो हालेर सान्त्वना दिन्छन् । कहिलेकाहीँ जब शब्दहरूले भावना वा जटिल अवस्थालाई व्याख्या गर्न सक्दैनन् अँगालोले समस्या समाधान गर्न सक्छ । भावनात्मक दरार, शङ्का वा भविष्यको चिन्तालाई ठूलो न्यानो अँगालोले भन्दा राम्रो समाधान अरु कुनै कुराले गर्न सक्दैन ।

फेब्रुअरी १३ किस डे

१३ फेब्रुअरीमा भ्यालेन्टाइन डे भन्दा ठीक अघिल्लो दिन चुम्बन दिवस मनाइन्छ। प्रेमीहरूले यस दिनमा चुम्बन गरेर आफ्नो प्रेमको मोहर लगाउँछन् । भ्यालेन्टाइन सप्ताह भनेको आफ्नो प्रियजनप्रति स्नेह व्यक्त गर्ने बारे हो र चुम्बन यसलाई देखाउने उत्तम तरिका हो।

फेब्रुअरी १४ भ्यालेन्टाइन डे

अन्त्यमा भ्यालेनटाइन डे अर्थात् प्रेम दिवस हरेक वर्ष फेब्रुअरी १४ मा मनाइन्छ। जोडीहरूले यो दिन सँगै समय बिताएर, रोमान्टिक डेटहरूमा गएर, एकअर्कालाई रोमान्टिक इशाराहरू गरेर, एकअर्कालाई उपहार दिएर, आश्चर्यको योजना बनाएर र थप विभिन्न कुराहरु गरेर मनाउँछन् ।

भ्यालेन्टाइन सप्ताह विगतका वर्षहरूमा बढी लोकप्रिय हुँदै आए पनि धेरैले आफ्नो प्रेम मनाउन तोकिएको दिन आवश्यक नभएकोमा विश्वास गर्ने गर्छन् ।